Online Takip

Sosyal Medya Kurtları İçin 70+ Ücretsiz iPhone Uygulaması

Posted on: 11 Şub 2009

Her ne kadar pek çok kişi sosyal medyayı sadece bilgisayarları üzerinden kullanılabilecek bir araç olarak düşünseler de, günümüzün en gelişmiş mobil aygıtları arasında yer alan iPhone ve iPod touch her zaman ve her yerde iletişim kurabileceğinizi garantiliyor.

Bu yazımızda dünya üzerindeki herhangi bir yerde olan ya da sizinle aynı kablosuz ağı paylaşan dilediğiniz her kişiyle iletişim kurabilmenizi sağlayan 70’in üzerindeki iPhone uygulamasını inceledik. Tüm bu uygulamalarında ücretsiz olduğunu söylemiş miydik? Bunun neresi sevilmez ki?

iPhone ve iPod touch üzerinde sizin de sosyal arkadaşlarınızla iletişim kurmak için kullandığınız uygulamalar hangileri?

Anında Mesajlaşma

\

AIM – AIM ağını kullanan arkadaşlarınızla iletişim kurun.

fring – AIM, fring, Google Talk, ICQ, MSN, Skpe, Twitter ve Yahoo! ağlarını kullanan arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz kullanışlı bir uygulama.

IRChon – iPhone ve iPod touch için birden fazla sunucuya aynı anda bağlanabilmenizi sağlayan bir IRC istemcisi.

MobileLinked IM – Birden fazla anında mesajlaşma servisini destekleyen yazılım şimdilik sadece MSN ve Yahoo!’yu destekliyor. Yazılıma önümüzdeki dönemde AIM, GTalk, ICQ ve QQ desteği geleceği belirtiliyor.

Nimbuzz – AIM, Facebook, Google Talk, ICQ, MSN, MySpace, Skype ve Yahoo! üzerindeki arkadaşlarınızla iletişim kurabilmenizi sağlarken, Wi-fi üzerinden VoIP sesli görüşmeleri de bu yazılım aracılığı ile yapabiliyorsunuz.

Palringo – Bir telsiz gibi kullanabileceğiniz, arkadaşlarınıza resim gönderebileceğiniz ya da sadece bu tip yazılımlardan beklendiği gibi sohbet edebileceğiniz bir yazılım. AIM, Gadu Gadu, GTalk, ICQ, Jabber, MSN ve Yahoo! ağlarını destekliyor.

Papaya Game Edition – Her şeyden birazını bünyesinde barındıran bir uygulama. Yazılım aracılığı ile oyunlar oynayabilir, VoIP aramaları yapabilir ve AIM, GTalk, ICQ, MSN ve Yahoo! üzerindeki arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz.

QQ – iPhone’un çeşitli iletişim ağları üzerinden iletişim kurabilmenizi sağlayan bir anında mesajlaşma yazılımı. Yazılım aracılığı ile yeni arkadaşlar bulabilir ve aynı anda birden fazla sohbet penceresini kullabilirsiniz.

TruPhone – MSN, Skype ve Truphone üzerindeki arkadaşlarını VoIP üzerinden arayabilmenizi sağlıyor. İkinci nesil iPod touchlar için de bir sürümü var.

Konum (Lokasyon) Bazlı

\

Active Eagle – Yahoo! Fire Eagle hesabınızdaki bilgileri bu uygulamayı kullanarak iPhone üzerindeki GPS’ten alınan verilerle güncelleyebilirsiniz.

Bliin – Sürekli olarak dünya üzerindeki konumunuzu güncelleyebileceğiniz bu uygulama sayesinde sizin belirlediğiniz gizlilik derecesine göre diğer arkadaşlarınızın sizin nerede olduğunuzu öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca sıradan bir sosyal ağ sitesinden bekleyebileceğiniz gruplar, mesajlaşmalar ve diğer özellikler de bu uygulamada mevcut.

Brightkite – Arkadaşlarınıza dünya üzerinde nerede olduğunuzu ve o an nerede yaptığınızı söyleyin.

byNotes – byNotes sayesinde arkadaşlarınızla mesajlaşabilir ve onlara nerede olduğunuzu bildirebilirsiniz.

CityWatch – Flickr ve Zannel üzerinde jeoetiketlenmiş resimler aracılığı ile civarınızı keşfedin, kendi resimlerinizi ekleyin, çevrenizdeki insanlarla mesajlaşın ve çok daha fazlasını yapın.

iCloseby WiFi – Sizinle aynı WiFi kablosuz ağ bağlantısını paylaşan insanlarla iletişim kurabilmenizi sağlayan başarılı bir uygulama. Yazılımın ayrıca pek çok farklı platformlar için sürümleri bulunuyor, bu sebeple siz iPhone ya da iPod touch’ınız üzerinde iken o an aynı yazılımı taşınabilir bilgisayarı üzerinden kullanan birisi ile sohbet etmeye başlayabilirsiniz.

Limbo – Arkadaşlarınızın o an nerede olduklarını, ne yaptıklarını görün ve kendi etkinliklerinizi paylaşın, yarın nereye gideceğinize karar verin vs. Yazılım 200’ün üzerinde ülkeyi destekleyen özelliklere sahip.

Loopt – Lokasyon tabanlı bir sosyal ağ olan Loopt 100’ün üzerinde mobil aygıt üzerinde çalışıyor ve güncelleme bilgilerinizi Facebook ve Twitter gibi sitelerle paylaşabiliyor.

Marco Polo – Facebook arkadaşlarınızın sizden ne kadar uzakta olduğunu görün ve onlara ulaşabilmek için gerekli yol tariflerini alın.

Moximity – Moximity Facebook ve Twitter ile bütünleşerek arkadaşlarınızın en son nereye gittiklerini kontrol edebilmenizi sağlıyor ve size yakın olup olmadıklarını söylüyor.

Nicado Locate – O anki konum bilginizi Nicado üzerindeki profilinizde güncelliyor.

nrmeTwitter gibi işleyen lokasyon bazlı bir sosyal ağ. Bulunduğunuz konumdan ne kadar uzaktaki mesajları toplamak istediğinizi belirleyebiliyorsunuz.

Puppyo! – Dünya üzerindeki ya da bulunduğunuz konum civarındaki insanlarla mesaj alışverişi yapabilmenizi sağlıyor.

Spidr – Spidr sayesinde dünya üzerindeki çeşitli ağlara (web) bağlanabilir ve üzerindeki spidrlar (örümcek) ile iletişim kurabilirsiniz. Eğer yakınızda bir ağ bulunmuyorsa kendi ağınızı oluşturabilir, böylece diğer kullanıcıların sizi bulabilmesini sağlayabilirsiniz.

Twinkle – Lokasyon desteği olan ve iPhone ile iPod touch üzerinde çalışabilen, bulunduğunuz konum civarındaki Twitter mesajlarını yakalayabilmenizi sağlıyor. Nerede olduğunuz bilgisini güncelleyebilir, resimler gönderebilir ve bulunduğunuz konum civarındaki kişilerle sohbet edebilirsiniz.

WhosHere – WhosHere üzerinden kendinize ait bir profil oluşturabilir, ne tür biri olduğunuzu ve hangi yaş aralığında ve cinsiyette kişilerle tanışmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Uygulama dahilindeki anlık mesajlaşma için herhangi bir ücret alınmıyor.

Whrrl – Arkadaşlarınızın dünya üzerinde nerede olduğunu bulabilir, gidilecek yerler konusunda diğerlerinin önerilerini alabilirsiniz.

Mikrobloglama

\

Comeks – Karikatür tarzında konuşma balonlarını görseller üzerine ekleyerek kullanabileceğiniz bir tür mikro bloglama servisi. Ardından bu görselleri elektronik posta ile gönderebilir, paylaşabilir, posta kartları hazırlayabilir ya da Bebo, Facebook ve Friendster gibi sosyal ağ sitelerine gönderebilirsiniz.

FoneSonar – Arkadaşlarınızı dünya üzerinde nerede olduğunuz ve o an ne yaptığınız hakkında bilgilendirebileceğiniz ve bunu FoneSonar profilinizin yanısıra Facebook ve Twitter hesaplarınızla da paylaşmanızı sağlayan bir uygulama.

GPSTwit – GPSTwit sayesinde lokasyon bilginizle birlikte durum mesajınızı Twitter hesabınıza gönderebilirsiniz.

Gyazickr – Fotoğraf çekmek, onları tanımlamak ve göndermek üzerine odaklanmış bir uygulama. Gelişmiş bir Twitter istemcisi olmaktan ziyade bu özelliklere odaklanmış.

JustUpdate – Görüp görebileceğiniz en sade Twitter istemcilerinden biri. Sadece durum mesajınızı girebileceğiniz ve kaç adet karakter daha yazabileceğinizi gösteren bir alandan başka bir şey bulunmuyor.

KoornkUpdate – Koornk için bir güncelleme uygulaması olan KoornkUpdate üzerinde tıpkı JustUpdate uygulamasında olduğu gibi durum mesajınızı girebileceğiniz bir alan ve kaç adet karakter daha yazabileceğinizi gösteren bir alandan başka bir şey bulunmuyor.

NatsuLion – Mac OS X üzerindeki NatsuLion’dan esinlenilerek oluşturulmuş bir Twitter istemcisi. Yanıtlar için farklı sekmeleri, okunmayan Tweetler, zaman çizelgesi ve bir kaç tane daha özelliği bulunuyor.

Rejaw – Rejaw ağındaki mesajları okumanızı ve ağa mesaj gönderebilmenizi sağlıyor.

Summizer – Twitter üzerinde dilediğiniz her şey hakkında arama yapabilir, aramalarınızı daha sonra kullanmak üzere saklayabilir, daha hızlı kullanım için eğer EDGE üzerinde iseniz avatar kullanımını iptal edebilirsiniz.

Tweeter – Twitter hesabınızı güncellemek için oldukça sade bir uygulama.

Twitfire – Yeniden yazmaya başlamak istediğiniz Tweet’inizi silmek için kendine özgü bir yöntemi olan bir uygulama. Tek yapmanız gereken cihazınızı sallamak. Uygulama üzerinde ayrıca bütünleşik web tarayıcısı, URL kısaltma, Google Haritalar servisini dahil etme yeteneği gibi bazı kullanışlı özellikleri bulunuyor.

Twittelator – Bütünleşik araması, halka açık zaman çizelgesi üzerinde gezinme, Tweetler için yer imleri ve daha pek çok özelliği bulunan bir uygulama.

TwitterFon – Hafif bir Twitter istemcisi olan TwitterFon sayesinde diğer Tweetler üzerinde arama yapabilir, çektiğiniz fotoğrafları gönderebilir, yeniden tweetleyebilir ve bir Twitter istemcisinden bekleyebileceğiniz diğer pek çok şeyi yapabilirsiniz.

Twitterlink – Mobile Safari için bir eklenti olan Twittrlink sayesinde yer imi simgesine dokunun ve o an üzerinde olduğunuz sayfayı seçin. Bunun ardından seçtiğiniz sitenin adresi 17 karaktere indirgenecek ve siz ilgili site hakkında Twitleyebileceksiniz.

Twitterrific – Bu Twitter istemcisi, Tweetler üzerindeki bağlantıları mini-tarayıcı üzerinde görebilmenizi, kullanıcı profillerine bakabilmenizi, size doğrudan gönderilen mesajları okuyabilmenizi ve bir dizi diğer özelliği destekliyor.

Twittervision – Tweetlerin dünya üzerinde nereden gönderildiğini harita üzerinde gösterebilen bir uygulama.

Twitter Trend – Etiket bulutuna benzer bir arayüz üzerinde Twitter’da o an en popüler olan konuları görün.

Twitxr – Facebook, Flickr, Picasa, Twitter ve Twixr üzerindeki arkadaşlarınızla çektiğiniz fotoğrafları paylaşın.

Çeşitli

\

ACS Church Life – Eğer ABD’de yaşıyorsanız ve Hristiyan iseniz, bu uygulama bulunduğunuz bölgedeki kilise ile iletişim kurabilmenizi, kilisenin o dönemdeki etkinlik listesine bakabilmenizi sağlıyor. Özellikle küçük kiliseler için kullanışlı.

Add XBOX Live Friend – Daha önce hiç XBOX’unuz başında değilken diğer bir XBOX Live kullanıcısı ile tanıştınız mı? Bu uygulama sayesinde onlara arkadaş olma isteği göndermeniz mümkün.

Black Hole Forums – Bu uygulama sayesinde Black Hole forumlarına tam erişim sağlayabilir ve çeşitli kategorilerde mesaj gönderebilir, gelen mesajları okuyup yanıtlayabilirsiniz.

Camheroes – Hayat hikayenizi çektiğiniz fotoğraflarla anlatın ve Camheroes komünitesi ile paylaşın.

Carticipate – Arabayla seyahat etmek için toplanan insanlara yönelik bir uygulama. Etkinlikler üzerinde konum ve tarih bazlı arama yapabilirsiniz.

CenceMe – CenceMe Facebook arkadaşlarınıza o an nerede olduğunuzu söylemekle kalmaz, ayrıca o an fiziksel olarak ne yaptığınızı da anlar (oturmak, yürümek, koşmak gibi) ve bu bilgiyi arkadaşlarınızla paylaşır.

Kyte Producer – Kyte hesabınıza anında yayım yapabilir ve bunun yanısıra Facebook, MySpace ve blogunuza resim gönderebilirsiniz. Ayrıca ziyaretçilerinizle gerçek zamanlı olarak sohbet etmeniz de mümkün.

Pinger Phone – Pinger Phone uygulaması Facebook, MySpace ve Twitter üzerindeki beslemelerinizi alabildiği gibi ilgili servislerin bütünleşik anında mesajlaşma özelliklerini kullanarak SMS ücreti ödemenizin önüne geçmeyi hedefliyor.

Shozu – Facebook, Flickr, Photobucket, Twitter gibi 50’nin üzerinde web sitesini yönetebilmenizi sağlıyor.

Strands – Hayatınızı yayımlamanıza olanak sağlayan bu uygulama sayesinde diğer insanlarla Digg, Flickr ve Twitter gibi paylaşım sitelerinde neler yaptığınızı yayımlayabiliyorsunuz. Uygulamayı diğerlerinden ayıran özelliği ise birden fazla kullanıcı üzerinde hangi öğelerin daha popüler olduğunu gösterebilmesi.

Ziibii – Ziibii sayesinde Facebook, Flickr, Twitter, YouTube ve seçtiğiniz diğer RSS beslemeleri üzerinden aldığınız bilgilerden oluşmuş bir akış yaratabilirsiniz.

Soru & Cevap Komüniteleri

\

AnQuest – Dünya üzerindeki diğer insanların sordukları soruları cevaplayabilir ve kendi sorularınızı sorabilirsiniz.

Answers – Answers sorularınızı farklı kategoriler altında sorabilmenizi sağlıyor, bu sayede sadece ilgilendiğiniz alanlara odaklanabiliyorsunuz. Ayrıca uygulamayı kullanmaya başladığınızda bir profiliniz oluşuyor ve bu profilinizde kaç adet soru sorduğunuzu ve kaç adet soru cevapladığınızı belirleyebiliyorsunuz.

BreakkUp – Özellikle ilişkilere yönelik tavsiyeler vermeye odaklanmış bir soru cevap komünitesi.

HolyWars – “Entellektüel savaş” adında bir soru ve cevap komünitesine ait olan bu uygulama ile sorular sorabilir, anketlere bakabilir ve diğerleri ile iletişim kurabilirsiniz.

iBear Polls – Yeni bir anket oluşturabilir ya da diğerlerinin oluşturdukları anketlere ve onlarla ilgili tartışmalara katılabilirsiniz.

Next2Friends Social – Anketlere katılın ya da diğer anketlerin sonuçlarını gerçek zamanlı olarak görün. Anketlere ayrıca kendi yorumlarınızı ve mesajlarınızı gönderebilir, fotoğraflarınızı paylaşabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Sosyal Ağlar

\

1337pwns iNXES XBOX Live Friends – XBox Live Friends uygulaması avatar tabanlı güncelleme sistemini sunuyor. Arkadaşlarınızı dizebilir ve onların derinlemesine oyun geçmişini görebilirsiniz.

Bluepulse – Sadece cep telefonlarına yönelik bir sosyal ağ olan Bluepulse üzerinden mesaj gönderebilir, durum bilginizi paylaşabilir ve yeni gruplar oluşturabilirsniz. iPhone kullanıcıları ayrıca doğrudan fotoğraf gönderebilme özelliğine de sahipler.

Facebook – Sürekli gelişen ve herkesin dilinden düşmeyen sosyal ağ olan Facebook’un iPhone ve iPod touch uygulaması da servisin kendisi kadar başarılı. Kimilerine göre bugüne kadar her kategoride geliştirilmiş en başarılı iPhone uygulamalarından biri.

Geeks – Chris Prillo’nun sosyal ağı Geeks üzerindeki tüm arkadaşlarınızla bu uygulama üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

LinkedIn – LinkedIn uygulaması profesyonel sosyal ağ profilinizi görebilmenizi sağlıyor.

MySpace Mobile – Mesaj alıp gönderin, yorumlar bırakın, MySpace hesabınıza fotoğraflar ekleyin ve çok daha fazlasını yapın.

Netlog – Netlog üzerindeki sosyal ağ hesabınıza erişim sağlayan bu uygulama ile arkadaşlarınızın fotoğraflarına göz atabilir, ziyaretçi defterlerini imzalayabilir, mesaj gönderebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Xing – Kurumsal ağınızla dışarıdayken bile iletişim kurabilir, onların neler yaptığını görebilir, mesajlarına cevap verebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Sosyal Öneri Siteleri

\

Glue – Firefox’un Glue eklentisi ile uyumlu çalışan bir uygulama. Arkadaşlarınızın okuduğu kitaplara göz atın, nerede yemek yediklerini öğrenin ve daha pek çok bilgiye ulaşın.

Graffitio – New York City metrosunun graffiti kodlarından esinlenilerek oluşturulan bu uygulama sayesinde dünya üzerindeki konumlara mesaj bırakabilirsiniz. Daha sonra aynı uygulamayı kullanıp o bölgeyi ziyaret eden bir başkası da sizin mesajınızı okuyabilir.

Grassr Library – Kitaplar, CDler, filmler ve daha fazlası hakkında görüşlerinizi paylaşın.

LivingSocial – Video oyunlarından kitaplara, müzikten filmlere pek çok kategoride ürün hakkında inceleme yapıp daha sonra yorumlarınızı çeşitli sosyal ağlar üzerinde paylaşabileceğiniz ve sizinle aynı kategorideki benzer ürünleri seven diğer kişilerle tanışabileceğiniz bir uygulama.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Sosyal Medya Kurtları İçin 70+ Ücretsiz iPhone Uygulaması

Posted on: 11 Şub 2009

Her ne kadar pek çok kişi sosyal medyayı sadece bilgisayarları üzerinden kullanılabilecek bir araç olarak düşünseler de, günümüzün en gelişmiş mobil aygıtları arasında yer alan iPhone ve iPod touch her zaman ve her yerde iletişim kurabileceğinizi garantiliyor.

Bu yazımızda dünya üzerindeki herhangi bir yerde olan ya da sizinle aynı kablosuz ağı paylaşan dilediğiniz her kişiyle iletişim kurabilmenizi sağlayan 70’in üzerindeki iPhone uygulamasını inceledik. Tüm bu uygulamalarında ücretsiz olduğunu söylemiş miydik? Bunun neresi sevilmez ki?

iPhone ve iPod touch üzerinde sizin de sosyal arkadaşlarınızla iletişim kurmak için kullandığınız uygulamalar hangileri?

Anında Mesajlaşma

\

AIM – AIM ağını kullanan arkadaşlarınızla iletişim kurun.

Yazının devamını oku »

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Web Tasarım

Oto Galeri Portalı = 200 $

Emlak Portalı = 200 $

Site Kurucu = 100 $

E Ticaret Sitesi = 250 $

İlan Sitesi = 200 $

Haber Portalı = 350 $

Arkadaşlık Sitesi = 200 $

E Katalog = 200 $

Flash Site Kurucu = 200 $

Kategoriler

Kategoriler

Takvim

Şubat 2009
P S Ç P C C P
« Oca   Mar »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Arşiv

Blog İstatistikleri

  • 16,765 kişi

Popüler Yazılar

RSS Bay Bedava

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS Bildirgec.org

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS InternetHaber.com

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Toplistler

News & Media Blogs - BlogCatalog Blog Directory
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: