Online Takip

Size Sıfırdan AJAX Öğretecek 20 Mükemmel Kaynak

Posted on: 16 Şub 2009

Ajax (Asenkronize JavaScript ve XML) yüksek seviyede interaktif ve karşılık veren tarayıcı tabanlı uygulamalar geliştirebilmenize olanak sağlayan bir teknolojidir. XMLHttpRequest nesnesine yüklenerek suncu ile sorunsuz bir bağlantı sağlanabilir ve bu sayede yumuşak ve dinamik bir kullanıcı deneyimine kavuşulur.

Eğer daha önce AJAX öğrenmek istediyseniz, AJAX’ı ve onu çevreleyen teknolojileri “yalayıp yutmanızı” sağayacak pek çok kaynak bulunmaktadır. Yazımızın devamında AJAX konusunu kapsayan en iyi 20 web sitesini incelemeye çalıştık.

1. Ajax resource center (developerWorks)

\

IBM’in geliştiricilere ve BT profesyonellerine yönelik olarak hazırladığı bir kaynak merkezi olan developerWorks üzerinde bu konuya adanmış bir AJAX kaynak merkezi bulunmaktadır. İlgili sayfada AJAX’a yönelik pek çok rehber yer alıyor. developerWorks’ün rehberleri derinlemesine ve oldukça uzundur ve bunlar üzerinden jQuery ve AJAX ile RIA uygulamaları oluşturmak, AJAX güvenlik araçlarını öğrenmek ve AJAX tabanlı sohbet sistemi geliştirmek gibi farklı alanlarda pek çok çeşitli bilgiye ulaşabilirsiniz.

2. Mozilla Developer Center (AJAX)

\

Mozilla Developer Center üzerinde bulunan AJAX bölümü özellikle giriş seviyesindeki geliştiriciler içn mükemmel bir başlangıç noktası olarak gösterilebilir. MDN üzerindeki başlangıç rehberi özellikle AJAX’ın temel konseptlerini öğrenmek için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. İlginizi çekebilecek bir diğer yazı ise XMLHttpRequest üzerinde yer alan yazıdır. Bu yöntem tipik AJAX örneklerinde sunucu tabanlı betiklerle iletişime dair kullanılması gereken ana elementtir

3. AJAX Today

\

Üyelerinin AJAX hakkında web site bağlantılarını paylaşarak oluşturdukları bir içeriğe sahip olan AJAX Today web sitesi gönderilen bağlantıları AJAX Dersleri ve AJAX Podcastları gibi kullanışlı kategoriler altına yerleştiriyor. Dilediğiniz kategorilerin RSS beslemelerine abone olarak üyeler tarafından yeni bir bağlantı gönderildiğinde siteyi ziytaret etmenize gerek kalmadan doğrudan RSS beslemesi üzerinden takip edebilirsiniz.

4. ajax.solutoire.com

\

ajax.solutoire.com, Yazılım Mühendisi Bas Wenneker tarafından oluşturulan ve çevrimiçi AJAX kaynaklarını tek bir sayfa üzerinde listeleyen bir dizin sitesidir. ajax.solutoire.com üzerindeki kategoriler, AJAX Haberleri ve AJAX/JavaScript Güvenliği gibi çeşitli kategorilere ayrılmıştır. Bas Wenneker ayrıca JavaScript ve mooTools gibi web geliştirme konularında bildirimler yayımladığı Solutoire.com blogunu da yönetmektedir.

5. SitePoint: JavaScript & AJAX Tutorials

\

Web profesyonellerine kullanışlı ve işe yarar bilgileri sunan bir web yayımı olan SitePoint üzerinde bulunan JavaScript & AJAX Rehberleri bölümü özellikle halihazırda çalışan örnekler üzerinden AJAX öğrenmek isteyen geliştiriciler için mükemmel bir kaynaktır. “Elektronik Posta Listenizi Geliştirmek İçin AJAX ve PHP Kullanın” ve “AJAX İle Kontrolü Ele Geçirn” gibi rehberleri takip edebilir ve AJAX bilginizi ilerletebilirsiniz.

6. Encosia

\

Encosia, özellikle ASP.Net ve AJAX konuları başta olmak üzere web geliştirme konusunda bildiriler yayımlayan Dace Ward‘a ait bir blog. Site bünyesinde veri güncellemelerini gerçek zamanlı olarak görüntülemek ve interaktif veri araması için jQuery nasıl kullanılır gibi konuları irdeleyen pek çok rehberi içeren Encosia özellikle ASP.Net üzerinde çalışan web geliştiricileri için mükemmel bir kaynaktır zira site üzerinde “Sık yapılan bu 3 ASP.Net AJAX hatasını yapıyor musunuz?” gibi makaleler de okuyabilirsiniz.

7. AJAX Technology Center

\

Adobe Developer Connection‘un bir parçası olan AJAX Technology Center web tasarımcılarına ve geliştiricilerine yönelik bir kaynak. AJAX Technology Center AJAX geliştiricileri için Adobe Air ve Dreamweaver projelerine AJAX bileşenleri eklemek gibi konularda makaleler ve rehberler içermektedir.

8. AJAX Blog

\

AJAX Blog, AJAX hakkında bir blogdur. AJAX Blog üzerinde aradığınız bilgiye ulaşmanıza yardımcı olacak pek çok kategori bulunmaktadır. Eğer AJAX rehberleri ve örnekleri arıyorsanız, hiç beklemeden AJAX Rehberleri ve AJAX Örnekleri kategorilerini ziyaret edebilirsiniz.

9. AJAX Matters

\

AJAX teknolojisi hakkında bildiriler sunan bir blog olan AJAX Matters 2004 yılında yayım hayatına başlamış olup bu konuya adanmış ilk bloglardan biridir. Site bünyesinde AJAX ve PHP‘ye başlangıç ya da Google Web Toolkit‘i öğrenebileceğiniz pek çok yardımcı rehber bulunmaktadır.

10. Ajaxonomy

\

Amacı AJAX hakkındaki bilgileri paylaşmak olan bir grup web geliştiricisinin hazırladığı bir blog olan Ajaxonomy özellikle AJAX Rehberleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin işine yarayacak pek çok makaleyi içeriyor. Bunun yanısıra PHP’de sunucu tabanlı caching gibi diğer AJAX teknolojilerine ait bilgiler ve web üzerindeki diğer AJAX rehberlerinin incelemeleri de yer alıyor.

11. Ajaxian

\

AJAX üzerindeki yeniliklere yönelik lider bir blog olan Ajaxian, AJAX ile ilgili ipuçlarını ve dersleri barındıran Rehber başlığı gibi düzenli olarak güncellenen AJAX konularını ele alıyor. Web geliştirme alanında ün yapmış web profesyonellerini içeren bir ekibe sahip olan Ajaxian, özellikle AJAX’a yönelik kaynaklar ve haberler için ilk uğranılması gereken sitelerden.

12. Ajaxlines

\

Ajaxlines, ziyaretçilerine AJAX haberlerini, kaynaklarını ve derslerini sunmayı hedefliyor. Pek çok farklı kaynaktan derlediği haberleri ve bilgileri bir araya getiren site sayesinde kullanıcılar tüm bu makalelere tek bir site üzerinden ulaşabiliyor.

13. AJAX Magazine

\

PHP Magazine Network‘un bir ağı olan AJAX Magazine AJAX konusunda bir web dergisi. Site bünyesinde işe yarar AJAX derslerine yönelik AJAX dersleri ve AJAX ve .NET kategorisi gibi daha özel alanlara yönelik ilginizi çekebilecek bilgileri içeren pek çok farklı kategoriye ulaşabilmenizi sağlıyor.

14. InsideRIA

\

InsideRIA, kısa adı RIA olan Rich Internet Applications (Zengin İnternet Uygulamaları) hakkında bir komünite websitesi. Site bünyesinde ilk YUI uygulamanızı yazmak (YUI, Yahoo!’nun JavaScript kütüphanesidir) ve yüksek trafiğe sahip web siteleri için AJAX çatıları gibi makalelerle yüksek seviyede interaktif web uygulamaları yazabilmenize yardımcı olan kaynaklar yer alıyor. AJAX etiketine sahip makaleleri ziyaret ederek sadece AJAX hakkındaki içeriğe ulaşabilirsiniz.

15. AJAX Impact

\

AJAX Impact, AJAX hakkında bilgileri ziyaretçileri ile paylaşmaya kendini adamış bir web sitesi. AJAX’a yönelik derslerin bir listesine ulaşmak için AJAX Dersleri bölümünü ziyaret edin. Eğer örnek web sitelerini merak ediyorsanız AJAX Kullanan Siteler bölümünü ziyaret etmeyi unutmayın.

16. AJAXwith.com

\

AJAXwith.com, “AJAX with (ile) [buraya istediğinizi girin]” (örneğin “AJAX ile PHP”) hakkında kaynakları paylaşabileceğiniz komünite tarafından geliştirilen bir web sitesidir. 4.000 üyeye yakın AJAX forumu özel bir konuda yardıma ihtiyacınız olduğunda kullanışlı olabilir.

17. David Walsh Blog

\

Web geliştiricisi David Walsh, kendi kişisel blogu David Walsh Blog üzerinden her seviyedeki web tasarımcısı ve geliştiricisi ile işe yarar ipuçlarını paylaşıyor. Web geliştirimine yönelik pek çok konuda yazı yazan yazarın AJAX başlığı, AJAX hakkındaki makalelere çabucak ulaşabilmenizi sağlıyor. Kendisine ait olan AJAX dersleri arasında “mooTools 1.2 kullanarak AJAX kullanıcı adı uygunluğu kontrolü” ve “mooTools 1.2 kullanarak periyodik AJAX istekleri” yer alıyor.

18. AJAX Projeleri

\

AJAX Projects, AJAX web projelerine yönelik dizin tarzında bir liste sitesi. Site bünyesinde yer alan AJAX Dersleri bölümünde yer alan “jQuery kullanarak PHP AJAX giriş formu“, “Google Analytics: AJAX ve Flash’ı İzlemek” ve “JavaScript Kodunuzu Nasıl Tasarlamalısınız?” gibi çeşitli kaynaklardan alınmış AJAX ile ilgili pek çok rehber ile mükemmel bir kaynak.

19. Agile AJAX

\

Pathfinder Development (bir yazılım geliştirme ve UX tasarım şirketi) üzerinde bir bölüm olan Agile AJAX, AJAX hakkında bilgileri paylaşıyor. Agile AJAX üzerinde göreceğiniz yazılardan bazıları “Uygulama Güvenliği: Kuruluş Çizelgesini Atın” ve “Scriptaculous: Seçimden Sonra Hover’ı Düzeltmek” yer alıyor.

20. AJAX Patterns

\

AJAX hakkında bilgileri içeren Wiki tarzında ve bir komünite tarafından geliştirilen bir site olan AJAX Patterns sitesi üzerinde yer alan örnekler kısmı özellikle sık kullanılan AJAX tasarım örneklerini görmek istiyorsanız ziyaret edilmesi gereken bir bölüm.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Web Tasarım

Oto Galeri Portalı = 200 $

Emlak Portalı = 200 $

Site Kurucu = 100 $

E Ticaret Sitesi = 250 $

İlan Sitesi = 200 $

Haber Portalı = 350 $

Arkadaşlık Sitesi = 200 $

E Katalog = 200 $

Flash Site Kurucu = 200 $

Kategoriler

Kategoriler

Takvim

Şubat 2009
P S Ç P C C P
« Oca   Mar »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Arşiv

Blog İstatistikleri

  • 16,762 kişi

RSS Bay Bedava

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS Bildirgec.org

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS InternetHaber.com

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Toplistler

News & Media Blogs - BlogCatalog Blog Directory
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: