Online Takip

Çapraz Tarayıcı Uyumluluğu İçin Altın Değerinde İpuçları

Posted on: 17 Şub 2009

\

Internet Explorer’la çalışmak her seviyeden web tasarımcısı için bazen sorun olabilir. Ancak bu sorun olmak zorunda olacağı anlamına gelmiyor. Hepsi olmasa da pek çok Internet Explorer hatası, hatanın nasıl oluştuğunu anladıktan sonra kolayca düzeltilebilir. Bu yazımda özellikle giriş seviyesindeki kullanıcılar için çapraz tarayıcı uyumluluğunu sağlayabilmeleri için önemli problemleri ve çözümlerini listeledim.Yazımda en çok kullanılan tarayıcı sürümleri olan Firefox 2+, Safari 3+ ve Internet Explorer 6+’ya odaklandım. Her ne kadar IE6’nın kullanım oranı gün geçtikçe düşüş gösteriyor olsa da, bu onu desteklememeniz gerektiği anlamına gelmez, zira halen pek çok kullanıcı hangi tarayıcı sürümünü kullandığını bilmemektedir. Eğer bu IE6 hatalarını biliyorsanız, tarayıcı üzerinde test yapmadan bile sitenizin doğru görünüp görünmediğini anlayabilirsiniz. Bu makale süper deneyimli web tasarımcılarına yönelik olmamakla birlikte IE6’nın çapraz tarayıcı uyumluluğuna yönelik gizlerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Özet
Makalenin tamamını okumak istemeyenleriniz için aşağıda makalenin bir özetini bulabilirsiniz.

 • Daima STRICT DOCTYPE ve standartlarla uyumlu HTML/CSS kullanın
 • CSS’nizin en başında daima sıfırlama (CSS RESET) kullanın.
 • Firefox’ta metin işleme sorunlarını gidermek için -moz-opacity:0.99, Safari’de ise text-shadow: #000 0 0 0 kullanın.
 • Görselleri asla CSS ya da HTML ile yeniden boyutlandırmayın.
 • Her tarayıcıda metinlerin nasıl işlendiğini test edin. Lucida kullanmayın.
 • BODY üzerinde metni % ile boyutlandırıp sitenin geri kalanında em kullanarak metin boyutlandırması yapın.
 • Üzerine float uygulanmış tüm anahat divleri display: inline ve overwlow: hidden içermeli.
 • CSS3 seçicilerini kullanmayın.
 • Alpha’yı yüklemediyseniz saydam PNG kullanmayın

Element Uyumsuzlukları
Her tarayıcı farklı elementleri farklı şekillerde yorumlar – farklı miktarlarda boşluklar, marjlar, sınırlar vs. Bunun anlamı eğr siz öntanımlı stilleri kullanırsanız, kodunuz doğru olsa bile siteniz farklı tarayıcılarda farklı şekillerde görüntülenebilir.

Çözüm
Yapmanız gereken ilk şey, ki pek çoğunuzun bunu bildiğini düşünüyorum, stillerinizi sıfırlamaktır. Sıfırlamak, stillerinizin en üst kısmına yerleştireceğiniz ve elementler üzerindeki boşlukları, marjları, sınırları ve diğer uyuşmazlıkları sıfırlayıp onları standart olarak yeniden inşa eden bir kod parçasıdır.

Eric Meyer’in reset.css dosyasını indirin ve stillerinizin en başına yerleştirin. İşte bu kadar. Temiz, çapraz tarayıcı uyumlu stillere kavuştunuz.

Görsel İşleme
IE6 ve IE7’nin her ikisi de yeniden boyutlandırılmış görselleri inanılmaz derecede kötü bir şekilde işler. Bir görselin boyutunu CSS ya da HTML kullanarak değiştirdiğinizde görsel inanılmaz derecede kötü görünür.

Çözüm
Yapmayın. Görsellerinizi sitenize yerleştirmeden önce istediğiniz boyuta göre yeniden boyutlandırın.

Metin İşleme
Tüm hataların IE’den kaynaklanmadığını söylemiştim. Safari 3+ açık renkli metinlerin koyu renkli arkaplan üzerinde işlenmesi sırasında bir soruna sahip. Kimileri bunun iyi ya da kötü olup olmadığı konusunda farklı görüşlere sahip olabilir, ancak ilgili metni daha aydınlık görüntülemenin bir yolu var. Safari 3.1’de standart metin aşağıdaki şekilde işlenmektedir.

\

Çözüm
Oldukça kolay. Tek yapmanız gereken aşağıdaki stillemeyi CSS kodunuza dahil etmek.

p {text-shadow: #000 0 0 0;}#000 kullandığınız arkaplan rengi olmalı. Seçtiğiniz elementlerde muhtemelen siz daha özgün olmak isteyeceksinizdir. Bunu BODY etiketi üzerinde kullanmanızı önermem. Düzeltmek isteyeceğiniz diğer elementler li, dt, dd, blockquote vs olabilir. Daha ‘ince’ görüntülemek istediğiniz tüm elementlerde bu düzeltmeyi kullanın.

Bazıları Safari’de tipografi için bunun iyi olmadığını söylüyorlar ve metnin standart işleme ile daha güzel göründüğünü söylüyorlar ki ben de onlara katılıyorum. Ancak bazılarının buna katılmadığını da biliyorum. Ayrıca arkaplan rengine, metin rengine ve metin seçimine karar verirken hangisinin daha iyi olduğuna da karar veremeyiz. Bu durumda seçim tamamen kişisel tercihinize ve sitenizin içeriğinin nasıl olduğuna kalmış.

Bu düzeltmeyi Firefox üzerinde kullanmak için opacity düzeltmesini kullanacağız.

p {-moz-opacity: 0.99;}Bu düzeltmeyi kullanırken dikkatli olmalısınız zira düzeltmenin uygulandığı element içerisinde bir Flash dosyası bulunuyorsa ilgili dosya doğru görüntülenmemektedir.

İlgili düzeltmeler uygulandıktan sonra metnimiz aşağıdaki şekilde görünecektir.

\

Yazıtipi Seçimi
Hepimizin kullandığı bazı ortak web yazı tipleri vardır – Arial, Georgia, Verdana vb. Hem PC hem de Mac kullanıcılarının bilgisayarlarında bulunan yazı tipleri de mevcuttur – Century Gothic, Arial Narrow vs. Buna rağmen farklı tarayıcıların ve işletim sistemlerinin yazı tipi işleme yöntemleri farklıdır ve sizin bu farklılıkların farkında olmanız gerekir, zira yanlış bir yazı tipi kullanırsanız siteniz çok çirkin görünebilir.

Çözüm
Kullanacağınız yazı tipinin seçimi tamamen sizin tercihinize bağlıdır. Yazı tipini kullanmak güvenli olduğu sürece sorun yoktur ancak bu işleme sorunlarının farkında olmanız gerekir. Kullanmamanız gereken bir yazı tipi muhtemelen Lucida Grande/Sans zira IE üzerinde bu yazı tipi korkunç görünüyor. Yazı tipinin Safari’de (Mac) nasıl işlendiğine bir bakın.

\

Güzel değil mi? Internet Explorer (PC)’de yazı tipinin bu şekilde görüntüleniyor olması ise çok kötü.

\

Kimileri Lucida Sans yazı tipinin de işletim sisteminin ClearType özelliği açıldığında düzgün göründüğünü belirtirken, kimileri de halen yanlış göründüğünü belirtiyor. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey muhtemelen Lucida Sans kullanmamak olacaktır. Bunun yerine Arial ya da başka bir san-serif yazı tipi kullanmayı tercih etmelisiniz.

Yazıtipi Boyutlama
Metni yeniden boyutlandırma işlemi farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde farklı şekillerde işlenir. Örneğin IE pixel kullanılarak boyutlandırılmış bir metni yeniden boyutlandırmayacaktır. Eğer metinleri em kullanarak boyutlandırırsak, o zaman da IE metni yeniden boyutlandırdığımızda boyutunu abartacaktır.

Çözüm
Yazı tipi boyutlandırmaya yönelik kendinize referans alabileceğiniz en iyi kaynak, Richard Rutter’ın yazdığı CSS’de Metin Nasıl Boyutlandırılmalıdır makalesidir. Sonuç ise, metninizi BODY elementi üzerinde yüzde kullanarak boyutlandırıp, stilin geri kalanında em kullanarak boyutu belirlemek. Satır yüksekliği için de yine pixel yerine em kullanırsanız farklı tarayıcılarda doğru işleme sonuçlarını alırsanız.

Burada hatırlamanız gereken şey öntanımlı yazı tipi boyutunun 16px olduğudur. Bu durumda örneğin yazı tipini 12px’e dönüştürmek için kullanmamız gereken kod şudur:

body {font-size: 75%; line-height: 1.5 em;}Şimdi boyutlandırmanızı em kullanarak yapabilirsiniz:

h1 {font-size: 3em;}Önerilen bir diğer teknik ise yazı tipinizi önce 10px’e indirgemektir. Bu durmda metninizi em kullanarak yeniden boyutlandırmak daha kolay olacaktır. Örneğin:

body {font-size: 62.5%; line-height: 1.5em;}
h1 {font-size: 1.8em; /* 18px */}
p {font-size: 1.2em; /* 12px */}Bu tekniği kullanırsanız dikkat etmeniz gereken bir konu var ki o da insanların Internet Explorer üzerinde küçük yazı tipi seçeneğini kullanmaları durumunda metniniz okunamayacak derecede küçük olabilir. Her ne kadar bu seçeneği bilinçli olarak seçen kullanıcı sayısının yok denecek kadar az olduğunu düşünsem de bu ayrıntıyı bilmenizde yarar var.

Yüzen Elementlerde Çifte Marj
CSS Anahatlarımızı birbiri ardına yüzen (float) divler kullanar oluştururuz, tıpkı bir tür yatay tetris gibi. Satırın sonuna gelindiğinde ise satıra sığmayan div bir sonraki satıra kayar. Bir ızgara oluşturmak için sık kullanılan yöntem aşağıdaki gibidir:

#content {float: right; width: 300px; margin-right: 10px;}
#sidebar {float: right; width: 100px;}Bu kod “normal” bir tarayıcıda aşağıdaki gibi görünmelidir.

\

Ancak IE’de bu aşağıdaki gibi görüntülenecektir.

\

Gördüğünüz üzere marj iki defa işlendi. Yüzen element ile aynı yönde bulunan her marj iki defa işlenecektir. Neden diye sormayın, IE bu. Bunun anlamı sol tarafaki elemente uygulanan marj, kodda belirtilenin aksine 20px olarak işlenecektir ki bu da muhtemelen anahattı bozacaktır.

Çözüm
Bu sorunu gidermek için anahat divlerinize display: inline yerleştirmelisiniz.

#content {float: right; width: 300px; margin-right: 10px; display: inline;}
#sidebar {float: right; width: 100px; display: inline;}Bu sayede marj hatasını da gidermiş olduk. Her ne kadar bu yüzen element ile aynı yöndeki tüm marj elementlerini etkilese de bu düzeltmeyi yüzen tüm div elementlerine eklemek kullanışlı olabilir. Ne zaman yüzen tarafta marj kullanmak isteyeceğinizi önceden kestiremezsiniz. Bu kod diğer hiçbir tarayıcıyı etkilemeyeceğinden kullanışlı olabilir.

Genişleyen Kutu
Genişleyen kutu problemi pek çok CSS anahattında sorun oluşturur. birbiri ardına yüzen elementler içeren ve öntanımlı genişlikleri bulunan divleri içeren bir anahat kullanmanız durumunda eğer ilgili divin genişliğinden daha geniş bir genişliğe sahip bir görsel ya da boşluk içermeyen bir metin kullanmanız durumunda ilgili anahat IE6’de yanlış görüntülenecektir. Örneğimize bir bakalım:

#content {float: right; width: 300px; margin-right: 10px; display: inline;}
#sidebar {float: right; width: 100px; display: inline;}Pek çok tarayıcıda bu aşağıdaki şekilde işlenecektir:

\

Buna rağmen IE6’da anahattımız bozulacaktır:

\

Çözüm
Burada kullanacağımız çözüm overflow özelliğini kullanmaktır. Eğer overflow: hidden değerini anahat divlerine dahil ederseniz, anahat IE6’de bozulmayacaktır.

#content {float: right; width: 300px; margin-right: 10px; display: inline; overflow: hidden;}
#sidebar {float: right; width: 100px; display: inline; overflow: hidden;}Her ne kadar ekleyeceğiniz bu kod sorunu giderse de bazı karmaşık anahatlarda başka sorunlara yol açabilir. Bunun yanı sıra IE6 dışındaki tarayıcılarda metnin otomatik olarak iki satıra bölümlenmesinin aksine alana sığmayan metnin görünmemesine neden olacaktır.

Yüzen Elementleri Kapsamak
Burada anlatmak istediğimiz şey kapsayıcı bir divin içerisindeki divleri doğru bir şekilde kapsamamasıdır. Aşağıdaki örneğe bir bakın.

\

Kapsayıcının içerisindeki divleri nasıl doğru bir şekilde kapsadığını gördünüz mü? Olması gereken de bu zaten. Buna rağmen bazen bu şekilde sonuçlanmayıp aşağıdaki gibi bir hal alabiliyor.

\

Kapsayıcı doğru bir şekilde içerisindeki divleri kapsamıyor. Muhtemelen kapsayıcınıza bir arkaplan resmi atamadığınız sürece bunu fark etmeyeceksinizdir.

Çözüm
Bu sorunu gidermeye yönelik birkaç çözüm bulunmakla birlikte kullanılabilecek en iyi yöntem kapsayıcınıza overflow: auto; ya da overflow: hidden değerlerinden birisini atamaktır.

#container {width: 966px; margin: 0 auto; overflow: auto;}overflow: auto değerinin Firefox üzerinde bazen sorunlara yol açabileceğini unutmayın. Eğer bunu kullandıktan sonra bir sorunla karşılaşırsanız, onun yerine overflow: hidden kullanmayı deneyin. Eğer bu da sorun oluşturuyorsa o zaman şuradaki makaleye bir göz atın. Bunu eklemenin dışında IE6 üzerinde anahattınızın tetiklenmesi gerektiğini de unutmayın. Bunu elementinize yükseklik ve genişlik atayarak yapabilrsiniz. Eğer kapsayıcınıza bir genişlik değeri vermek istemiyorsanız o zaman height: 1%; ya da zoom: 1; değerlerinden birini verebilirsiniz.

CSS Seçicileri
Her ne kadar hepimiz CSS3 seçicilerini kullanmaya can atsak da, IE6 bu seçicilerin büyük bir kısmını desteklememektedir. Bırakın CSS3’ü, IE6’nın desteklemediği CSS2 seçicileri bile vardır. İşte kullanmamanız gereken seçicilerin bir listesi:

 • E > F
 • E + F
 • E ~ F
 • :root
 • :last-child
 • :only-child
 • :nth-child()
 • :nth-last-child()
 • :first-of-type
 • :last-of-type
 • :only-of-type
 • :nth-of-type()
 • :nth-last-of-type()
 • :empty
 • :not()
 • :target
 • :enable
 • :disabled
 • :checked
 • E[değer] seçicilerinden herhangi biri
 • :first-child
 • :lang()
 • :before
 • ::before
 • :after
 • ::after

Elbette bu seçicilerin pek çoğu daha Firefox 3 üzerinde de desteklenmiyor. Desteklenen seçicilerin tam bir listesi için evotech.net üzerinde yer alan tarayıcılarda css seçiciler için destek yazısına bir göz atın.

Çözüm
Standart seçicileri kullanmaya devam edin. Sadece IE üzerinde çok önemli bir değişiklik yapmayacağı sürece E + F, F, E > F, E ~ F seçicilerini kullanın. Eğer gerçekten bu seçicileri kullanmak istiyorsanız, o zaman IE8.js’yi deneyebilirsiniz. Bu JavaScript kütüphanesi IE6’ya seçiciler için daha iyi destek sunmasına rağmen sitenizi yavaşlatacaktır. Ancak biz IE6 kullanıcılarını dikkate almıyoruz, öyle değil mi?

PNG Saydamlığı
IE6 PNGler üzerinde alfa saydamlığı desteklemiyor. Bu muhtemelen IE üzerinde gördüğümüz en rahatsız edici sorun.

Çözüm
Bu problem için bir dizi çözüm bulunuyor. Ya IE’ye özgü bir stil şablonunda AlphaImageLoader’ı kullanacaksınız ya da bu sorunu gidermek için oluşturulan çeşitli JavaScriptlerden birine başvuracaksınız. Hangisini tercih ederseniz edin, tekrar eden saydam arkaplan görsellerini IE6 üzerinde kullanabilmenin bir yolu yok.

AlphaImageLoader’ı kullanmak biraz zahmetli. Saydam olan tüm PNG görsellerine aşağıdaki özellikleri ekleyin (CSS’nizin doğrulanabilmesini istiyorsanız o zaman bu kodu IE’ye özgü bir stil şablonu içerisine yerleştirin).

.saydam {background-image: none; filter: progid:DXImageTransform.Microsoft.AlphaImageLoader(src='/images/transparent.png', sizingMethod='image/scale/crop');}Tüm PNG görsellerinizi “saydam” sınıfına dahil ettiğinizi varsayarsak yukarıdaki kodu kullanabilirsiniz. Ayrıca 1×1 saydam bir png oluşturup src değerinde onun konumunu belirtmeniz de gerekiyor. Geçtiğimiz yıl 24ways üzerinde bu konuda muhteşem bir makale yayımlandı.

Bu sorunu giderebileceğiniz daha da iyi bir yöntem, Blueprint CSS Çatısı‘nın geliştiricisi Olav Bjorkoy’un şuradaki makalesinde anlattığı yöntemi uygulamak. AlphaImageLoader’e benzer bir yöntem ancak onun yerine saydamlığı tetikleyen bir betiğe bağlantı veriyorsunuz.

Kullanabileceğiniz üçüncü yöntem ise IE8.js’yi kullanmak. Bu yöntem öncekinden de güvenli ve bir sorunla karşılaşmanız neredeyse mümkün değil. HTML’niz üzerinde bu betiğe bağlantı verin ve betik dosya adı -trans ile biten tüm png dosyalarının saydamlık sorununu giderecektir (örneğin resim-trans.png).

Tüm bu yöntemleri kullanmanıza rağmen saydam pngler ile sorun yaşamanız halen olasıdır. Bu yöntemlerden herhangi birini kullandıktan sonra IE6 üzerinde sağlam bir test uygulamayı unutmayın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Web Tasarım

Oto Galeri Portalı = 200 $

Emlak Portalı = 200 $

Site Kurucu = 100 $

E Ticaret Sitesi = 250 $

İlan Sitesi = 200 $

Haber Portalı = 350 $

Arkadaşlık Sitesi = 200 $

E Katalog = 200 $

Flash Site Kurucu = 200 $

Kategoriler

Kategoriler

Takvim

Şubat 2009
P S Ç P C C P
« Oca   Mar »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Arşiv

Blog İstatistikleri

 • 16,921 kişi

Popüler Yazılar

RSS Bay Bedava

 • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS Bildirgec.org

 • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS InternetHaber.com

 • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Toplistler

News & Media Blogs - BlogCatalog Blog Directory
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: