Online Takip

Size Sıfırdan Photoshop Öğretecek 35 Kaynak

Posted on: 24 Şub 2009

\

Adobe Photoshop çok güçlü ve değişken bir görsel düzenleme / grafik oluşturma uygulaması olup kategorisinde bir endüstri standardı haline gelmiştir. Her ne kadar Photoshop‘un arayüzü daha önce uygulamayı hiç kullanmamış olanlar için bile uygulamanın temellerini anlayabilmelerini sağlayacak kadar verimli olsa da uygulamanın size sunabileceği sayısız özelliği öğrenebilmek oldukça uzun zaman gerektirmektedir.Eğer siz de Photoshop yeteneklerinizi iyileştirip etkileyici kompozisyonlar oluşturmak istiyorsanız bu yazı sizin için. Bu yazıda size sıfırdan Photoshop öğretecek 35 Photoshop kaynağını listelemeye çalıştım.

Genel Dersler

1. Photoshop’un Temelleri

\

Eğer daha önce Photoshop’a dair hiçbir deneyiminiz olmadıysa, SitePoint’in yayımladığı bu ders Photoshop’un temel özelliklerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

2. Adobe Photoshop Arayüz Rehberi

\

Bu ders Photoshop CS2‘nin arayüzünü anlatıyor. Eğer Photoshop’un daha eski ya da daha yeni sürümlerinden birini kullanıyor olsanız bile bu ders sayesinde Photoshop’un arayüz elementlerini daha yakından tanıyabileceksiniz.

3. Photoshop’ta Başarısızsınız (yazı dizisi)

\

Bu eğlenceli ve çok popüler Photoshop video dersleri serisi eğlenirken öğrenmeyi sevenler için tam bir biçilmiş kaftan.

4. Photoshop’un Araç Kutusu

\

Bu rehber, Photoshop Araç kutusunun anatomisi hakkında okurlarını bilgilendiriyor.

Photoshop Araçları ve Özellikleri

5. Retouch ve Healing Araçları

\

Photoshop üzerinde görsellerde ufak değişiklikler ve ince ayarlamalar yapabileceğiniz pek çok araç ve seçenek bulunmaktadır. Bu rehber işte bu araçları inceliyor ve her bir aracın hangi durumlarda kullanılması gerektiğini örnekleriyle anlatıyor.

6. Photoshop’un Kalem Aracı: Tam Rehber

\

Photoshop’un kalem aracı vektör benzeri bir yöntemle nesneler çizebilmenizi sağlıyor. Bu derinlemesine inceleme, yazılımın Kalem aracı üzerinde alıştırmalar yapabileceğiniz bazı örnekleri de bünyesinde barındırıyor.

7. Photoshop’un Boyama Araçları

\

Photoshop’un boyama aracı nesneleri renklerle ve renk geçişleri ile süsleyip doldurabilmenizi sağlıyor. Bu rehber, Photoshop’un boyama yeteneklerini inceliyor.

8. Photoshop’un Renk Değiştirme Aracı

\

Bazen bir görsel üzerindeki belirli bir rengi başka bir renkle değiştirmek isteyebilirsiniz. Renk Değiştirme aracı ile değiştirmek istediğiniz rengi belirliyorsunuz ve işin geri kalanını Photoshop hallediyor. Bu rehber renk değiştirme işleminin aşamalarını inceliyor ve bu araç ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğretiyor.

9. Katman Maskelerini Anlamak

\

Photoshop’ta öğrenilmesi gereken en önemli özelliklerden birisi de yazılımın maskelemedir (kompozisyonun bazı bölümlerini izole etme). Bu derinlemesine rehber Photoshop’un Katman Maskeleme özelliklerini inceliyor.

10. Photoshop’un Görsel Maskeleme araçları

\

Bir Photoshop kompozisyonu üzerinde nesneleri maskeleyebilmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu rehber yazılımın size sunduğu temel maskeleme özelliklerini inceliyor.

11. Photoshop’ta Katman Stilleri

\

Katman Stilleri, Photoshop üzerinde belirli bir katman üzerine uyguladığınız efektleri ve diğer seçenekleri içerir. Bu rehber Katman Stilleri konseptini inceliyor ve onları Photoshop belgelerinize nasıl uygulayabileceğinizi anlatıyor.

12. Eğri (Bevel) ve Kabartma (Emboss) Özelliklerini Anlamak

\

Bevel ve Emboss bir tür Katman Stilidir. Değiştirebileceğiniz pek çok seçenek bulunmaktadır (ışık açısının gölgesi gibi). İşte bu rehber de tüm bu seçeneklerin ne anlama geldiğini birer birer anlatmış.

13. Bırakma Gölgelerini (Drop Shadow) Anlamak

\

Bırakma gölgeleri, bir katman içerisindeki nesnelere silüet uygulayan Photoshop Katman Stilidir. Bu rehberde Bırakma Gölgeleri Katman Stili’nin ayarlarını ve seçeneklerini öğreneceksiniz.

Harmanlama Modlarına Giriş

\

Bu video dersinde kullanımınıza hazır farklı Harmanlama Modlarını öğreneceksiniz.

15. Photoshop Filtreleri

\

Photoshop filtreleri, görsellerinize uyguladığınız farklı efektlerdir (tıpkı fotografik lens filtreleri gibi). Örneğin yumuşatma (Blur) filtresi görsellerinizin odağındaki keskinliği azaltır. Bu rehber Photoshop üzerindeki Filtreler arayüzünü inceliyor.

16. Klon Damga Aracı için Kullanışlı Uygulamalar

\

Bu rehber Photoshop üzerindeki Klon Damga aracı ile oluşturulmuş bir dizi mükemmel kullanım örneğini inceliyor.

17. Kesişme Noktası Filtresi

\

Bu mükemmel Photoshop rehberi ile Kesişme Noktası Filtresi’nin (bir görselin perspektifini değiştiren Photoshop Filtresi) uzmanı olun.

18. Photoshop Fırça Aracının Gizli Gücü

\

Fırça aracı sulu boya, yağlı boya ya da karakalem çalışması gibi farklı tekniklerin uygulanabildiği sanatsal fırçaların yer aldığı değişken bir çizim özelliğidir. Bu rehber, Photoshop üzerindeki fırça aracının en iyi ve kullanışlı özelliklerini inceliyor.

19. Arkaplan Silme Aracı

\

Bu rehber, Photoshop’un Arkaplan Silme aracını inceliyor.

Sık Kullanılan Teknikler ve Görevler

20. Photoshop Seçim Tekniklerine Derinlemesine Bir Bakış

\

Bir Photoshop Uzmanı olabilmeniz için kompozisyonunuzdaki farklı bölümleri ve nesnelerin nasıl seçilebileceğini iyi bilmeniz gerekmektedir. Bu rehber bir ya da birden fazla nesneyi seçerek, kompozisyonun geri kalanından nasıl ayırabileceğinizi inceliyor.

21. Detayları Keskinleştirmek

\

Görsel düzeltmesi için genellikle fotoğraflarınızı keskinleştirme ihtiyacı hissedeceksiniz. Bu video rehberinde çeşitli keskinleştirme tekniklerini öğreneceksiniz.

22. Web İçin Görselleri Kaydetmek

\

Photoshop’un en güçlü özelliklerinden birisi de bir görseli web üzerinde kullanılabilecek farklı biçimlerde kaydedebilmesidir. Bu rehber görsellerin web için kaydedilebilmesinde uygulanabilecek farklı seçenekleri ve ayarları inceliyor.

23. Photoshop’ta Kendi Özel Şekillerinizi Oluşturun

\

Özel şekiller Photoshop üzerinde tekrar tekrar kullanılabilen nesnelerdir. Bir kez oluşturulduktan sonra kütüphanede depolanırlar ve siz daha sonra onları farklı Photoshop belgelerinde kullanabilirsiniz. Bu ders özel şekillerin nasıl oluşturulabileceğini, yazılıma dahil edilebileceğini ve kaydedilebileceğini anlatıyor.

24. Photoshop Akıllı Nesneler, Zeki ama her zaman değil

\

Smart Objects (Akıllı Nesneler), kanıtlanabilir nesnelerdir. Bunun anlamı kaynak bir nesnenin farklı sürümlerini oluşturabilir ve o sürümler üzerinde değişiklik yaparken kaynak nesneyi koruyabilirsiniz. İşte bu rehber de bu özelliğin kullanım yöntemlerini inceliyor.

Verimliliğinizi Arttırmak

25. Photoshop Üzerinde Kalem Tabletlerini Kullanmak

\

Kalem Tablet kullanarak uygulama üzerine doğrudan kalemle çizim yapabilirsiniz. Fareye kıyasla kalem kullanmak daha doğru sonuçlar almanıza yardımcı olur. Bu rehber, çalışma ortamınızı desteklemek için Kalem Tablet kullanımını inceliyor.

26. Eylemler ile Photoshop’u Otomatikleştirmek

\

Photoshop’ta Eylemler, tekrar tekrar kullanabileceğiniz bir dizi Photoshop görevidir. Örneğin sürekli olarak bir nesneyi önce 550px genişliğinde yeniden boyutlandırıp ardından onu PNG biçiminde kaydediyorsanız, bu işlemi tek bir fare tıklaması ile gerçekleştirebilecek bir eylem oluşturabilirsiniz. Bu mükemmel makale, Photoshop’ta Eylem oluşturmanın temel noktalarını inceliyor.

27. Photoshop’ta Palet Kullanımı

\

Paletler, Photoshop’un arayüzünü düzenlemenize yardımcı olan bir dizi aracı ve seçeneği içeren pencerelerdir. Bu rehberde Palet kullanımı hakkında detaylı bilgi sahibi olacağınız bazı ipuçları bulunuyor.

28. Fırçaları ve Diğer Ayarları Kurmak ve Yönetmek

\

Kendi fırçalarınızı oluşturmaktansa başkalarının oluşturduğu fırçaları Photoshop’a dahil edebilir ya da bazı önemli ayarları daha sonra kullanmak üzere kaydedebilirsiniz. Bu rehber Photoshop’un bu özelliğini nasıl verimli bir şekilde kullanabileceğinizi inceliyor.

29. Photoshop CS’de Katman Karşılaştırmaları (Layer Comps)

\

Bir Layer Comp, üzerinde çalıştığınız kompozisyonun farklı bir sürümünü içerir ve karşılaştırma yapmak için kullanılır. Bu rehber işte bu özelliği inceliyor.

30. Photoshop’un Gizli Kısayolları

\

Kısayollar verimliliğinizi önemli ölçüde arttırırlar. Bu mükemmel rehberde Photoshop’un az bilinen ancak çok kullanışlı olan Photoshop kısayollarını bulacaksınız.

31. Photoshop’ta Kısayolları Yönetmek

\

Eğer Photoshop ile birlikte gelen ön tanımlı kısayolları beğenmiyorsanız, o zaman onları nasıl kendi tercihlerinize göre değiştirebileceğinizi bu yazıda bulacaksınız.

Yaparak Öğrenin

32. Betikleme İle Görsel Değiştirmek

\

Betikleme Photoshop’un özelliklerini kendi kodunuzla değiştirebilmenizi sağlar. Photoshop betikleme tekniklerinin nasıl kullanılacağını bu makale ile öğrenin.

33. Temel Photoshop İllüstrasyonları Oluşturmak İçin Photoshop İllüstrasyonları Kullanın

\

Photoshop Filtreleri kullanarak bir görseli nasıl illüstrasyona dönüştürebileceğinizi öğrenin.

34. Özel Yapım Döşeme Oluşturma Rehberi

\

Photoshop üzerinde nasıl döşeme (texture) oluşturabileceğinizi öğrenin.

35. Photoshop’ta Basit Organik Şekiller

\

Bu rehber, Photoshop’un Şekil Aracı ve Geçiş Maskeleri gibi bazı araçlarını ve tekniklerini kullanarak nasıl basit organik şekiller oluşturabileceğinizi anlatıyor.

Siz Neler Biliyorsunuz?
Sizin Photoshop’a yeni başlayanlara önerebileceğiniz rehberler var mı? Yorumlarınızla paylaşın.

Kaynak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Web Tasarım

Oto Galeri Portalı = 200 $

Emlak Portalı = 200 $

Site Kurucu = 100 $

E Ticaret Sitesi = 250 $

İlan Sitesi = 200 $

Haber Portalı = 350 $

Arkadaşlık Sitesi = 200 $

E Katalog = 200 $

Flash Site Kurucu = 200 $

Kategoriler

Kategoriler

Takvim

Şubat 2009
P S Ç P C C P
« Oca   Mar »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Arşiv

Blog İstatistikleri

  • 16,762 kişi

RSS Bay Bedava

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS Bildirgec.org

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS InternetHaber.com

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Toplistler

News & Media Blogs - BlogCatalog Blog Directory
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: